N.V. Keramische Industrie Fris werd in 1943 door Gerrit Fris Gzn opgericht en gevestigd in Gouda maar verhuisde in 1947 naar Edam. De fabriek werd ondergebracht in de vroegere kantine van Fokker aan de Baandervesting.
Het bedrijf kon zich in Edam vestigen met steun van de Zuiderzeesteunwet. Eén van de doelen van de wet was namelijk om subsidies te verstrekken aan bedrijven die zich vestigden in het door de afsluiting van de Zuiderzee getroffen gebied en werkgelegenheid boden aan vroegere vissers en andere werklozen. Dat lukte want verschillende werkloos geworden vissers en hun familieleden vonden werk in de fabriek. Onder hen veel vrouwen uit zowel Edam als Volendam. Ze werden daar opgeleid tot draaiers, gieters, ovenisten en glazuurders.
Het aardewerk van Fris was met name in de jaren '40 en '50 van de vorige eeuw erg populair vanwege de moderne vorm, kleuren en uitstraling. Een bekende slogan uit die tijd was 'Maak een begin – begin met Fris!' Veel (jonge) vrouwen kozen daarom graag voor de serviezen, vazen en andere producten van Fris.