Waterland
Thema

De Zuiderzeesteunwet in de regio Waterland

Tussen 1927 en 1932 wordt de Afsluitdijk gebouwd, een enorme dijk die de Zuiderzee afsluit van de Waddenzee. Dit gebeurt om Nederland beter te beschermen tegen overstromingen en om nieuwe stukken land te creëren, zoals de polders. Door de dijk verandert de Zuiderzee in een groot meer: het IJsselmeer. Dit is goed voor de veiligheid, maar voor de havenplaatsen rond de Zuiderzee heeft het rampzalige gevolgen.

 

Ansjovis, haring en paling

De Zuiderzee was een zoute zee, waar vissen zoals ansjovis, haring en paling leefden. Wanneer het IJsselmeer ontstaat, verdwijnt het zoute water en kunnen veel vissen hier niet meer leven. De vissers raken hun belangrijkste bron van inkomsten kwijt. Hun boten en netten worden ineens waardeloos, en veel gezinnen hebben geen werk meer. Ook andere beroepen die afhankelijk zijn van de visserij worden hard getroffen. Denk maar eens aan de visverkopers, zeilmakers, rokerijen, mastenmakers, scheepssmeden, zouterijen, nettenmakers en touwslagerijen en scheepswerven.

De wet

De overheid wil deze groep mensen en hun gezinnen helpen. Daarom maakt zij een speciale wet: de Zuiderzeesteunwet. Met deze wet krijgt iedereen die zijn hoofdinkomen verwierf dankzij de Zuiderzee – en dit kan aantonen – hulp om zo snel mogelijk een nieuw bestaan op te bouwen. Zo worden er opleidingen aangeboden, bijvoorbeeld bij de in 1932 geopende Ambachtsschool in Edam en is er ondersteuning bij het vinden van een nieuwe baan. Daarnaast kunnen de gedupeerden krediet, visvergunningen en een geldelijke uitkering ontvangen. Het betekende het einde van een eeuwenoude visserijcultuur, onder andere in plaatsen als Volendam, Marken en Monnickendam.

100 jaar

In 2025 is het 100 jaar geleden dat de Zuiderzeesteunwet werd ingevoerd. In het archief kunnen we erg veel informatie vinden over de gedupeerden van de afsluiting en hoe zij hun baan probeerden te behouden. Deze bronnen nemen je mee in de wereld van de Zuiderzeesteunwet: een belangrijke en niet zo bekende geschiedenis!

 

Nuttige informatie en/of website(s)

Wil je meer weten? Misschien heb je iets aan de volgende mogelijkheden:

In de bibliotheek van het Waterlands Archief zijn niet alleen veel boeken te vinden over de Zuiderzee en de afsluiting ervan door de Afsluitdijk, maar ook over de bewoners in plaatsen als Volendam, Monnickendam en Marken. Je kunt de boeken inzien in de studiezaal van het Waterlands Archief.

In de beeldbank kun je terecht voor onder andere foto's en kaarten van de Zuiderzee. Veel van die afbeeldingen kun je downloaden.

In de Audiovisuele collectie kun je op zoek gaan naar (verwijzingen naar) films over de Zuiderzee. Sommige film(pjes) kun je direct bekijken, anderen linken door naar bijvoorbeeld Youtube.

Op de website van Het Flevolands Archief zijn veel archiefbronnen en afbeeldingen te vinden over de Zuiderzee en de Zuiderzeesteunwet.

Op de website van Het Flevolands Archief vind je ook de informatieve podcast Wisselend Getij.

Op de website Zuiderzeecollectie vind je veel bronnen, óók over de Zuiderzeesteunwet.

 

Toon 31 bronnen

Tijdvakken

Beschikbare tools

Overzicht van bron(nen) op de kaart